Some surprises in Sudirman rosters

SUDIRMAN CUP 2013 LOGO FAThe Badminton World Federation (BWF) has released the team rosters for the upcoming Li-Ning World Mixed Team Badminton Championships and there are a few surprises.

Although the absence of Lin Dan from the China roster was expected, other men’s singles choices got only more recent hints.  Indonesia will go without Sony Dwi Kuncoro while Korea has included Son Wan Ho in their team, as well as doubles player Yoo Yeon Seong.  In fact, both Indonesia and Denmark – who are not sending Hans-Kristian Vittinghus – are heading to Malaysia without their only active players who have ever beaten Chen Long.  In women’s singles, Denmark is sending only two under-20 players, Line Kjaersfeldt and Anna Thea Madsen.

Several teams are without their first or second ranked women’s doubles pair.  Korea’s Eom Hye Won, ranked 5th in the world, is not on the list, but Jang Ye Na is, along with Kim So Young, who replaced Eom as her partner.  In the case of Indonesia, they are without the only pairs that have won major women’s doubles titles in the past two years, including world #11 Pia Zebadiah Bernadeth / Rizki Amelia Pradipta.  India will start with Ashwini Ponnappa but Jwala Gutta – whose successful combination with Ponnappa was disbanded after the Olympics and who recently announced a split with Diju Valiyaveetil – will not be in Kuala Lumpur.

China’s men’s doubles squad includes Olympic champions Cai Yun / Fu Haifeng and while their no. 2 pair is not intact with world #8 Shen Ye missing, Shen’s partner Hong Wei will be on hand to renew his partnership with Chai Biao, with whom he played in the German and Swiss Opens this year.

Level 1
China Team Ranking: #1
Chen Long Li Xuerui
Du Pengyu Wang Yihan
Wang Zhengming Wang Shixian
Liu Xiaolong Wang Xiaoli
Qiu Zihan Yu Yang
Hong Wei Ma Jin
Cai Yun Tang Jinhua
Fu Haifeng Tian Qing
Chai Biao Zhao Yunlei
Xu Chen
Zhang Nan
Denmark Team Ranking: #2
Viktor Axelsen Julie Houmann
Mathias Boe Kamilla Rytter Juhl
Rasmus Bonde Line Kjaersfeldt
Joachim Fischer-Nielsen Line Damkjaer Kruse
Jan Jorgensen Anna Thea Madsen
Anders Kristiansen Christinna Pedersen
Carsten Mogensen Marie Roepke
Malaysia Team Ranking: #3
Lee Chong Wei Sonia Cheah
Liew Daren Lydia Cheah
Chong Wei Feng Tee Jing Yi
Koo Kien Keat Vivian Hoo
Tan Boon Heong Woon Khe Wei
Lim Khim Wah Chow Mei Kuan
Goh Wei Shem Lee Meng Yean
Tan Wee Kiong Goh Liu Ying
Hoon Thien How Lim Yin Loo
Chan Peng Soon
Ong Jian Guo
Thailand Team Ranking: #4
Boonsak Ponsana Ratchanok Intanon
Sudket Prapakamol Saralee Thoungthongkam
Nipitphon Puangpuapech Kunchala Voravichitchaikul
Maneepong Jongjit Duang Anong Aroonkesorn
Tanongsak Saensomboonsuk Nichaon Jindapon
Patipat Chalardchaleam Sapsiree Taerattanachai
Songphon Anugritayawon
Japan Team Ranking: #5
Kenichi Tago Minatsu Mitani
Takuma Ueda Sayaka Takahashi
Sho Sasaki Eriko Hirose
Kento Momota Yui Hashimoto
Kenichi Hayakawa Ayaka Takahashi
Hiroyuki Endo Misaki Matsutomo
Noriyasu Hirata Miyuki Maeda
Hirokatsu Hashimoto Reika Kakiiwa
Keigo Sonoda Satoko Suetsuna
Takeshi Kamura Yuki Fukushima
Megumi Taruno
Misato Aratama
Korea Team Ranking: #6
Lee Dong Keun Bae Youn Joo
Hong Ji Hoon Sung Ji Hyun
Son Wan Ho Jung Kyung Eun
Lee Yong Dae Kim Ha Na
Ko Sung Hyun Jang Ye Na
Kim Sa Rang Kim So Young
Kim Ki Jung Shin Seung Chan
Shin Baek Cheol Lee So Hee
Yoo Yeon Seong
Indonesia Team Ranking: #7
Tommy Sugiarto Lindaweni Fanetri
Dionysius Hayom Rumbaka Aprilia Yuswandari
Angga Pratama Bellaetrix Manuputty
Ryan Agung Saputra Nitya Krishinda Maheswari
Mohammad Ahsan Gresya Polii
Hendra Setiawan Tiara Rosalia Nuraidah
Tontowi Ahmad Gebby Ristiyani Imawan
Muhammad Rijal Meiliana Jauhari
Fran Kurniawan Teng Lilyana Natsir
Debby Susanto
Germany Team Ranking: #8
Marc Zwiebler Juliane Schenk
Dieter Domke Karin Schnaase
Lukas Schmidt Olga Konon
Ingo Kindervater Birgit Michels
Johannes Schoettler Johanna Goliszewski
Michael Fuchs Carla Nelte
Peter Kaesbauer Isabel Herttrich
Chinese Taipei Team Ranking: #9
Chou Tien Chen Tai Tzu Ying
Yang Chih Hsun Pai Hsiao Ma
Lee Sheng Mu Cheng Wen Hsing
Tsai Chia Hsin Hsieh Pei Chen
Chen Hung Ling Chien Yu Chin
Lu Chia Bin Wu Ti Jung
Lu Ching Yao Lai Chia Wen
Hsueh Hsuan Yi
India Team Ranking: #10
Kashyap Parupalli Saina Nehwal
Anand Pawar PV Sindhu
Akshay Dewalkar Ashwini Ponnappa
Pranaav Jerry Chopra Pradnya Gadre
Tarun Kona Aparna Balan
Arun Vishnu Sikki Reddy
Singapore Team Ranking: #11
Wong Zi Liang Derek Gu Juan
Chen Yong Zhao Ashton Xing Aiying
Yeo Zhao Jiang Terry Yao Lei
Liu Yi Shinta Mulia Sari
Danny Bawa Chrisnanta Neo Yu Yan Vanessa
Hong Kong China Team Ranking: #12
Hu Yun Yip Pui Yin
Wong Wing Ki Chan Tsz Ka
Chan Yun Lung Tse Ying Suet
Wong Wai Hong Poon Lok Yan
Lee Chun Hei Chau Hoi Wah
Ng Ka Long
Level 2
Russia Team Ranking: #13
Vladimir Ivanov Nina Vislova
Ivan Sozonov Tatjana Bibik
Vladimir Malkov Anastasia Chervaykova
Andrei Ashmarin Natalia Perminova
Anatoliy Yartsev Ksenia Polikarpova
Denis Grachev Ekanerina Bolotova
Ella Diehl
Netherlands Team Ranking: #14
Eric Pang Patty Stolzenbach
Ruud Bosch Eefje Muskens
Koen Ridder Selena Piek
France Team Ranking: #15
Brice Leverdez Perrine Lebuhanic
Thomas Rouxel Audrey Fontaine
Gaétan Mittelheisser Émilie Lefel
Baptiste Careme
USA Team Ranking: #16
Halim Haryanto Eva Lee
Jimmy Pohan Paula Obanana
Howard Shu Jamie Subandhi
Sattawat Pongnairat Iris Wang
Phillip Chew Karyn Velez
Sweden Team Ranking: #17
Gabriel Ulldahl Emma Wengberg
Henri Hurskainen Emelie Lennartsson
Mattias Borg Ellinor Widh
Patrik Lundqvist Amanda Hogstrom
Jonathan Nordh Amanda Wallin
Nico Ruponen Louise Eriksson
Filip Myhren Matilda Pedersen
Magnus Sahlberg Jenny Wan
Canada Team Ranking: #18
Philippe Charron Alex Bruce
Martin Giuffre Phyllis Chan
Adrian Liu Grace Gao
Derrick Ng Joycelyn Ko
Toby Ng Michelle Li
Christin Tsai
Scotland Team Ranking: #19
Robert Blair Imogen Bankier
Martin Campbell Jillie Cooper
Kieran Merrilees Kirsty Gilmour
Paul Van Rietvelde Caitlin Pringle
Austria Team Ranking: #20
Michael Lahnsteiner Alexandra Mathis
Luka Wraber Nina Almer
David Obernosterer Elisabeth Baldauf
Roman Zirnwald Nathalie Ziesig
Level 3&4
Ukraine Team Ranking: #21
Dmytro Zavadsky Natalia Voytsekh
Valeriy Atrashchenkov Marija Ulitina
Vitaly Konov Mariya Diptan
Anna Kobceva
Switzerland Team Ranking: #22
Gilles Tripet Sabrina Jaquet
Florian Schmid Ayla Huser
Nicolas Blondel Tiffany Zaugg
Anthony Dumartheray
Lukas Nussbaumer
Christoph Heiniger
Thomas Heiniger
Vietnam Team Ranking: #23
Nguyen Tien Minh Nguyen Thi Sen
Pham Cao Cuong Vu Thi Trang
Nguyen Hoang Nam Nguyen Thuy Linh
Duong Bao Duc Le Thu Huyen
Do Tuan Duc
New Zealand Team Ranking: #24
Joe Wu Amanda Brown
Oliver Leydon-Davis Anna Rankin
Kevin Dennerly-Minturn Susannah Leydon-Davis
Michael Fowke Kritteka Gregory
Turkey Team Ranking: #25
Emre Lale Ozge Bayrak
Ramazan Ozturk Neslihan Yigit
Murat Sen Ebru Yazgan
Australia Team Ranking: #26
Glenn Warfe Renuga Veeran
Ross Smith Verdet Kessler
Ashwant Gobinathan Jacqueline Guan
Raymond Tam Gronya Somerville
Sri Lanka Team Ranking: #27
Niluka Karunaratne Renu Chandrika De Silva Hettiarachchige
Dinuka Karunaratne Kavidi Ishadika Sirimannage
Diluka Karunaratne Thilini Jayasinghe
Kindelpitiya Ge Lasitha Menaka Karunathilake Lekha Shehani Hadunkuttihettige Dona
Hasitha Chanaka Manani Hewa Nadeesha Gayanthi Mukukkuwadura
Iresh Maduranga De Silva Dadallage Oshadie Purnima Kuruppu
Lithuania Team Ranking: #28
Kestutis Navickas Akvile Stapusaityte
Povilas Bartusis Gerda Votechovskaja
Alan Plavin Vytaute Fomkinaite
Edgaras Slusnys Rasa Lioranciene
Arnoldas Slusnys Ieva Slusnyte
Philippines Team Ranking: #30
Peter Gabriel Magnaye Dia Nicole Magno
Paul Jefferson  Vivas Gelita Castilo
Ronel Estanislao Joela Geva De Vera
Philip Joper Escueta Kristelle Dawn Salatan
Mark Shelly Alcala Malvinne Ann Venice Alcala
Antonino Benjamin Gadi Maria Bianca Carlos
John Kenneth Monterubio
Kazakhstan Team Ranking: #31
Artur Niyazov Elizaveta Yakovleva
Samat Yerzhakanov Karina Suleyeva
Askar Ormanov
Khaitmurat Kulmatov

Source: BWF

No related posts.